ABS - výčet z mé školní práce...
Absolventská práce obsahuje kompletní tvorbu a propagaci na autorskou počítačovou hru. Popisován je celý postup práce od prvotních myšlenek po konečnou vizuální formu výrobku na jednotlivých částech zadání. Jsou zde vysvětleny veškeré informace podporující prodej hry, reklamu, a problematiku tohoto úkolu.
V přílohách jsou obsažené náhledy, také narýsované konstrukce na finální verze produktu. Další díl tohoto dokumentu tvoří portfolio mých prací, které jsem během tří let studia na Vyšší odborné škole obalové techniky a Střední škole Štětí vytvořil.
Moje inspirace je v mém oblíbeném světě počítačových her. Už nějaký čas se věnuji programování jednoduchých aplikací. Proto jsem zvolil problematiku her a jejich starších herních principů. Mám rád starší design her a s ním i grafiku jménem Pixel Art. Retro hry jsou podle mě už jen krásnou vzpomínkou na dobu jednoduššího, ale zároveň do určité míry trochu kýčovitého designu. Dnes jsou hry na pohled pěkné a daleko více promyšlenější, ale tím jim právě schází umělecká originalita s krás-ným osobitým pocitem hraní. Už to totiž nejsou jenom hry. Pro někoho je to celý život a styl, do kterého se snaží uniknout před realitou.
Mojí prioritou bylo na projektu s do-konalým krycím názvem Let 2R5N se zaměřit na jednoduchost ovládání, přímočarost a herní soutěživost obohacenou moderní elektronickou hudbou se stylovou grafikou. Postupem času jsem se dopracoval k chaosu a barevným úletům tehdejší doby. To už byl jen krůček k názvu Fatal Error.
V překladu to znamená fatální chybu nebo osudný omyl. Tedy doufám, že tento projekt nebyla fatální chyba. Název evokuje „Arcade hry“ s moderním pojetím šíleností doplněného o myšlenku totálního zhroucení a nelogičnosti "složitosti" designu.
Průběžně jsem došel ke dvěma různým směrům. Jeden směr vznikl z názvu hry. Snažil jsem se držet v tomto duchu: zhroucení, chyby, blikající barvy, posunutí a chyby v textu, ničení a anarchie designu, hlavně v programování.
Druhým směrem, kterým jsem se ubíral byl opak „Error“ stylu. Šel jsem na to opačně, ale součastně ponechal retro herní styl. Je to tak trochu dnes moderní i populární minimalismus. Má snaha byla ubrat co nejvíce detailů a vše přepracovat do čtverců a rovných čistých čar. Připomíná mi to moje oblíbené umění Pixelů nazvaném Pixel Art. Umělci tohoto umění se snaží ze starších 2D her a 8-bitové grafiky vytáhnout různé motivy. Tímto stylem teď procházím a tím prezentuji svoji práci. Postupně Vás provedu ročním projektem počítačové hry Fatal Error, na kterém mě bavila jeho velká hravost. Práce v různých prog-ramech mi přinesla spolupráci, ale i kooperaci grafiky (fotomontáže vybuchujících vesmírných objektů) s programováním a následným rozhýbáním těchto objektů.
Pracoval jsem s grafickými programy Adobe Ilustrator, Adobe Photoshop, řezacím, konstrukčním programem EngView Pack Designer.
Při tvorbě jednoho ze základních pilířů jsem měl už docela jasno. Líbí se mi buď obrázková forma nebo dvě písmena zakomponovaná do sebe. Ze začátku jsem zkoušel koláže z obrázků. V menší míře se objevují tyto varianty loga na některých obrázcích. Nakonec jsem zvolil formu dvou písmen do sebe, které jsem různě přizpůsobil a předělal do všech možných rozměrů a variant. Když jsme se s panem konzultantem shodli na variantě zcela moderní, byla trochu zjednodušena. Nakonec nebyla použita ta úplně zjednodušená, protože nejde hned vidět tato prezentovaná hra. Počáteční písmena FE tvoří logo. Jsou stylizované do sebe. Přitom působí sci-fi moderně. Logo má podtrhnout vesmírnou problematiku. Mělo by působit technicky a jednoduše. Barevnost je řešena jednotností s černou variací zasahující do designu bílých a černých čar.
U tohoto rozkazovacího herního sloganu zůstal můj proud myšlenek. Můj záměr je poukázat na robotickou a rozkazovací činnost herní tématiky, která jasně říká co máte dělat. Jen je to v opačné posloupnosti. Ve hře máte jasné úkoly. Jen střílet nepřátele, sbírat životy a samozřejmě zničit hlavního bosse.
Je to takový návod k použití, který popisuje všechnu problematiku kolem počítačové hry Fatal Error. Formát je opět čtvercový, poněvadž se pohybujeme ve čtvercovém (kostičkovém) designu. Pozadí jsou černé. Barva fontu Ambitsek je do šedobílé # D6D6D6 (C:19 M:14 Y:13 K:0, R:214, G:214, B:214). Na pravé straně je směs textů a na protější jsou motivy obrázků ze hry.
Texty obsahují nastavení hry s postupem, ovládáním a požadavky na plynulý běh hry. Postupně je zde popisován příběh, jednotlivé levely, vaši přátelé i nepřátelé, předměty pro opravu lodi a životy. Jednotlivé strany nejsou jedna šílená velká chyba a chaos alá Error design, ale naopak sjednocené v čistém a jednodušším uspořádání. Ke každému předmětu na obrázku ze hry jsou vysvětlivky.
Mým hlavním cílem bylo vymyslet a kompletně vytvořit celou propagaci komletně s konečným produktem. Během mé práce vznikly pro tuto hru dva odlišné grafické styly. Celkově jsem se snažil o jiný styl než se setkáváme v obchodech.
Hra by měla oslovit mladé publikum. Grafika působí netypicky, dravě, moderně, stylově, chaoticky, agresivně a zajímavě pro tuto skupinu lidí.